Miejsce

 

Konferencja PPM'25 odbędzie się w dniach 28-30 maja 2025 roku

Wydział Elektryczny

Wydział Elektryczny jest jednym z czterech najstarszych Wydziałów Politechniki Śląskiej. Został powołany w 1945 roku. Wydział Elektryczny ma siedzibę w zabytkowym budynku przedwojennego gimnazjum państwowego, przekazanym Politechnice Śląskiej w 1946 roku. W kolejnych dekadach, wybudowano dwa kolejne budynki Wydziału.

Zdjęcie z archiwum Wydziału Elektrycznego

Od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczął się proces dostosowywania programów studiów do standardów europejskich. W 1994 rozpoczęło działalność Studium Doktoranckie, a w 1995 obok głównego kierunku Elektrotechnika utworzono nowy: Elektronika i Telekomunikacja, który był prowadzony do 2016 roku. Od 2008 roku uruchomiono studia na kierunkach Informatyka oraz Mechatronika. W roku akademickim 2013/2014 otwarto nowy kierunek Energetyka o specjalności Energetyka prosumencka. Kierunek Elektrotechnika prowadzony jest także w języku angielskim, co spowodowało duże zainteresowanie podjęciem studiów u studentów zagranicznych. Od 2021 roku Wydział Elektryczny rozpoczął kształcenie na kierunku Informatyka w systemach i układach elektronicznych.

Zdjęcie z archiwum Politechniki Śląskiej

Działalność badawcza Wydziału powiązana jest z kierunkami badań poszczególnych jednostek. Prace badawcze obejmują przede wszystkim: systemy informatyczne i telekomunikacyjne - także w zakresie wytwarzania, przesyłu i rozdziału energii elektrycznej, diagnostykę urządzeń elektroenergetycznych, metrologię elektryczną, kalibrację i badania komparatorów wielkości elektrycznych, automatykę i sterowanie, technikę cyfrową i mikroprocesorową, kompatybilność elektromagnetyczną, przetwarzanie sygnałów, badania układów zasilania silników komutatorowych, badania samochodów elektrycznych i hybrydowych, analizę pól elektromagnetycznych maszyn elektrycznych, modernizację konstrukcji silników elektrycznych, energoelektroniczne napędy elektryczne, układy elektrotermiczne, sterowanie systemów napędowych, energetykę odnawialną, roboty mobilne, kroczące i przemysłowe, mechatronikę i informatykę w systemach elektrycznych.

Zdjęcie z archiwum Politechniki Śląskiej

Zapraszamy do zwiedzenia całego kampusu Politechniki Śląskiej (https://polsl.pl), który po ostatnich modernizacjach wygląda imponująco!

Zdjęcie z archiwum Politechniki Śląskiej

Gliwice

Gliwice (https://gliwice.eu/) są jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast na Górnym Śląsku. Bogata historia, ciekawa architektura, a także zróżnicowana oferta kulturalna i sportowo-rekreacyjna czynią je nie tylko świetnym miejscem do życia, ale też popularnym celem turystycznym.

Gliwice są jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce. Tutaj krzyżują się autostrady A1 i A4. Do wielu miast w konurbacji górnośląskiej można dotrzeć dzięki Drogowej Trasie Średnicowej. W Gliwicach znajduje się także największy port śródlądowy w Polsce, a dojazd do lotniska w Pyrzowicach, jednego z największych polskich portów lotniczych, zajmuje 20 minut.

Gliwice to także ważny ośrodek akademicki, naukowy i przemysłowy – wykwalifikowane kadry windują pozycję miasta w rankingach innowacyjności i dynamicznego rozwoju.

W czasie ostatnich kilkunastu lat Gliwice stały się jednym z najnowocześniejszych miast Górnego Śląska. Zadecydowały o tym dobre położenie miasta, atrakcyjne tereny inwestycyjne, bogata infrastruktura techniczna oraz śmiałe rozwiązania komunikacyjne. Tradycyjny przemysł ciężki i górnictwo węgla kamiennego ustąpiły miejsca przedsiębiorstwom i firmom wykorzystującym najnowsze osiągnięcia wiedzy i wysokie technologie, skupionym m.in. w Nowych Gliwicach.

Dużą rolę w wyznaczeniu nowego, zaawansowanego technologicznie kierunku rozwoju miasta odegrały dokonania naukowców Politechniki Śląskiej oraz innych instytucji naukowo-badawczych, w tym gliwickich placówek Polskiej Akademii Nauk. O potędze gospodarczej miasta decyduje jednak przede wszystkim działalność Podstrefy Gliwickiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA. Zainwestowano w niej blisko 10 mld zł.

W wolnym czasie gliwiczanie chętnie korzystają z różnych form rekreacji i sportu. Sprzyjają temu duże tereny zielone miasta oraz jego atrakcyjne obiekty sportowo-rekreacyjne. Należą do nich: boiska, stadiony, hale sportowe, kryte pływalnie i kąpieliska, korty tenisowe oraz kryte lodowisko i ścianka wspinaczkowa. Niemal w centrum miasta znajduje się też inna gliwicka atrakcja – Palmiarnia Miejska, w której zgromadzono kilka tysięcy tropikalnych roślin.

Szeroki wachlarz możliwości spędzania czasu wolnego uzupełnia zróżnicowana oferta kulturalna. W Gliwicach odbywają się festiwale muzyczne, imprezy plenerowe, wystawy i spektakle teatralne. Działa także Arena Gliwice, jeden z największych obiektów tego typu w Polsce. W tym mieście po prostu nie można się nudzić!

Jednym z najciekawszych zabytków techniki na Śląsku, a zarazem najwyższą drewnianą konstrukcją w Europie (111 m), jest wieża antenowa Radiostacji Gliwice. Zbudowana została w 1935 roku przez niemiecką firmę Lorenz, z impregnowanego drewna modrzewiowego, szczególnie odpornego na szkodniki i czynniki atmosferyczne. Belki połączono 16 tys. śrub mosiężnych.

Jeden z najstarszych obiektów w Gliwicach określany jako Zamek Piastowski nadal pozostaje obiektem badań historyków, wiele bowiem zagadnień związanych z jego pierwotną funkcją i wyglądem wciąż pozostaje w sferze domniemywań. Wiadomo, że w ciągu stuleci pełnił różne funkcje, przede wszystkim jednak był więzieniem, którego istnienie, w okresie od początku XVI do końca drugiej dekady XX wieku, dokumentują źródła. Przypuszczalnie taką funkcję budynek pełnił już w średniowieczu, wówczas jednak mógł być jednocześnie arsenałem miejskim.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Gliwic (https://gliwice.eu/) oraz zapoznania się z wszystkimi atrakcjami oferowanymi przez nasze miasto!